Bloud

I bez mapy s námi nezabloudíte

By

Riegrova stezka

Jedním z nejmalebnějších a zároveň nejdivočejších míst pod kopcem Kozákov je turistická stezka mezi městy Semily a Železný Brod. Jméno dostala po zdejším obrozeneckém rodákovi Františku Ladislavu Riegrovi, a ačkoliv byla Klubem českých turistů otevřena již v roce 1909, je dodnes jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v okolí.

Je jedno, jestli na Riegrovu stezku vyrazíte ze Semil nebo ze Železného Brodu, ale praktičtější je začátek v Semilech, protože v cíli na soutoku Jizery a Kamenice vás bude čekat turistická chata z roku 1929 (dnes hotel Spálov), kde se v tradiční výletní hospodě můžete po pochodu občerstvit a pokud se vám nebude dál chtít pěšky, můžete pokračovat vlakem, který staví přímo před restaurací. Vodáci toto místo používají také jako startovní pozici pro sjíždění Jizery.

Ale zpět na start. Riegrova stezka (červená turistická trasa) začíná průchodem přírodní rezervací Údolí Jizery u Semil a Bítouchova. Hlavní a nejkrásnější část cesty však vede poměrně hlubokým kaňonem Jizery. Vstup do tohoto kaňonu byl původně užší, ale při jarních povodních se v něm vzpřičovaly kmeny, takže byl odstřelem rozšířen. V této vede stezka po galerii zavěšené přímo na skále, takže turisté se pohybují přímo nad hladinou řeky. Dále Riegrova stezka pokračuje několika krásnými vyhlídkami do kaňonu. Cestou návštěvníci stezky budou míjet vstupní otvor do tunelu, kterým je část vody z Jizery odváděna do nedaleké vodní elektrárny, stojící nedaleko již zmiňovaného hotelu. V průběhu hlavní turistické sezony jsou v této elektrárně prováděny prohlídky pro veřejnost.