Bloud

I bez mapy s námi nezabloudíte

By

Kdy je obtěžování trestné?

stalkingNa serveru idnes.cz se nedávno objevil článek, o jednom rozsudku, uvedený těmito slovy: Padesátiletý podnikatel stanul před kroměřížským soudem kvůli stalkingu neboli obtěžování. Údajně pronásledoval dvě ženy. Zasílal jim výhrůžné esemesky, a dokonce je honil v autě. Stalking zatím v Česku není trestným činem. Neprotiřečí se ten článek? Jak je možné, že podnikatel stanul před soudem, když stalking není trestným činem?


Výše uvedené tvrzení o tom, že stalking není trestným činem je pravdivé jen napůl. Záleží totiž hodně na tom, co všechno si pod pojmem stalking představíme. Obecně se tento pojem vykládá jako dotírání, slídění, obtěžování dopisy, telefonáty, SMS zprávami nebo jen osobní přítomností (když na vás zhrzený milenec bude každé ráno číhat na vaší cestě do práce a půjde celou cestu mlčky dva kroky za vámi, tak časem se i u těch nejotrlejších povah pocit trapnosti a nepříjemnosti změní v obavu a strach). Stalking se tedy může projevovat v různých podobách a různých intenzitách. Je bohužel pravda, že pokud obtěžování nedosáhne určité intenzity, nejedná se o trestný čin. Zákon skutečně nepamatuje na případy, kdy někdo jiného obtěžuje „jen“ svojí neustálou přítomností či SMS zprávami, které sice jsou otravné, ale nejde v nich o život. Stalking se tak bohužel stává trestným až v okamžiku, kdy stalker, tedy ten obtěžující obejda, začne být agresivní. V esemeskách se začnou objevovat výhrůžky („jestli si najdeš jiného chlapa, podřežu jeho i tebe a pak se sám zabiju“), na ulici vás začne chytat za rameno a vyhrožovat, že „udělá něco hrozného“, a tak dále. S něčím podobným se osobně nebo ve svém okolí určitě setkal každý z nás, ve většině případů ale útočník časem vychladne a celé to vyšumí do ztracena. Pokud se to ale opakuje, přestává být stalker pouhým obtížným hmyzem a stává se z něj pachatel trestného činu. Nejčastěji půjde o trestné činy násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci nebo o vydírání.

Problém je v tom, že mezi pouhým obtěžováním a trestným činem je jen tenká hranice a v tom nejčernějším případě to nemusí skončit jen u toho vydírání, ale může dojít až k těžké újmě na zdraví nebo vraždě. Některé západní státy proto už delší dobu mají zákony, které mají stalkingu zabránit. Není přeci třeba stalkera hned stavět před trestní soud. Stačilo by jen, aby policie a soudy měly pravomoci, které by stalkera odradily od dalšího obtěžování a ochránily oběť. Zejména v Americe je i u autorů kriminálek oblíbené opatření, jímž je stalkerovi zakázáno přiblížit se k oběti na stanovenou vzdálenost a jakýmkoliv způsobem ji kontaktovat. Pokud to poruší, následuje vězení a ať si klidně shání advokáta. Není pak třeba složitého dokazování, čeho všeho se v minulosti dopustil. Samotné překročení zákazu je důvodem arestace. Je to tak složité, abychom něco podobného nemohli zavést i u nás?

 

 
9 Responses to Kdy je obtěžování trestné?

 1. Lenka says:

  Dobrý den,

  Chtěla bych poradit všem pisatelům. Také mě obtěžovala po telefonu, asi rok nová přítelkyně mého ex manžela.
  Tak jsem šla na policii a podala trestní oznámení, za vulgární slova, teror po sms a vyhrožování zabitím. Tu dámu si policie našla v práci a dostala pokutu 1000 kč na místě za porušení občanského soužití. 🙂
  Pak jsem si pořídila pro jistotu ještě nové tel.číslo.

  Nenechte se terorizovat a braňte se.
  Krásný den Lenka

 2. František Kulhánek says:

  Uvádím čistě jako perličku, jak takové obtěžování take může vypadat. Onehdy jsem se přestěhoval do jistého maloměsta na Vysočině. Přivezl jsem si sebou osobní vůz Toyota Prius. Nejedná se o žádné ultraexkluzivní auto, je to hybrid, možná trochu vyjímečný. Netrvalo dlouho a začali mi u domovních dveří zvonit lidé se žádosti abych popojel. Většinou se někdo stěhuje, vykládá, nakladá, opravuje střechu fasádu. Zlikvidoval jsem poslední kousek trávníku před domem a vybetonoval si tam soukromé parkoviště. Bohužel pan soused musí najednou coufat s přívěsem, takže zdali bych mu ehm.. nepopojel. V sobotu, když jsem přijel domů, nechtělo se mi odhazovat sníh, zaparkoval jsem před domkem, který není obýván, jeho majitelka ho spíše pronajímá, či zapůjčuje coby „šmajchlkabinet“. Netrvá dlouho a u dveří zvoní. Muž v nejlepších letech, za ním vykukuje slečínka.Že prý má plný kufr zavazadel,a já ať odjedu. Dlužno podotknouti, že jsem starší člověk a už mi to taky neběhá jako zamlada.Pána jsem sice poučil, že vozovka je veřejná komunikace, kde žádné omezení nebrání aby si kdokoliv odstavil řádně regisrované vozidlo. Byl jsem očastován kletbami a výhružkami nejhrubšího zrna, dáma vytáhla taštičku kam se jí vešly sova rezervní kalhotky a s uraženým výrazem absolvovala štreku 20-25m ke dveřím hnízdečka lásky.

 3. adam says:

  Pritelkine se semnou rozesla a nasla si nove ho pritele neustale me sledujou a vyhrozujou zpravami a volaji a jezdi okolo naseho baraku pisou me zmlati ja ale snimi nechci nic mit da se proti tomu nejak branit ??

 4. Pavla Polachova says:

  Dobry den me uz pet let obtezuje jedno cislo ale ze zahranici z Norska. S přitelem jsme spolu 13 let a on pracuje v zahranici a kazdy mesic jezdi domu. Z tohoto cisla je pravdepodobné ze se jedna o jeho byvalou milenku. s pritelem jsme se chteli rozejit ale nakonec jsme se nerozesli a jsme radi ze ten skaredy cas je za nama. Ovsem tato zena nam nedava spat. Jen jsem udelala chybu a vymazala asi 1000 jejich zprav a emailů ketere jsem mela po dobu peti let zustalo mi jich asi 50 moc nas to s pritelem trapi nevime si rady tato zena nemohla prekousnout ze jsem priteli odpustila a jsme spolu. Ve zpravach mi posila stare fotky pise me ponizujici zpravy apod. Vyzva od pritele aby toho nechala nepomohla. prosim o radu jak se branit kdyz clovek je z jine zeme. Dekuji Pavla

 5. Bobeš says:

  Můžu někoho udat když otravuje anonymními zprávami z internetu?

 6. Jarmila says:

  Tak já stalking mám te´d. Rozešla jsem se s přítelem a on mi vyhrožuje sms, slovně, že se zabije, několikrát snědl prášky a je pořád venku. Když to nahlásím, tak se bojím. už teď se bojím vycházet ven po setmění, že mu rupne v hlavě a něco mě nebo mým dětem udělá. Sms mám jako důkaz ale nemůžu se přemluvit abych tam došla :-(((

 7. názor says:

  Jana Bártová: Důvod proč tak dělá? K tomu musí mít nějáký důvod, aby chtěl odebrat děti. Co chce aby jsi dělala?
  Chceš vyřešit stalking? Tak řeš důvody, co ho ke konání vedou.

  Antonín Hrubý: Přesně tak, on totiž stalker někdy je oběť. Uvedu můj případ – přítelkyně mě ponižovala, bila za to, že nemluvím a pod. Uspokojovala si tím svoje sadistické choutky. Vydržel jsem to, jelikož jsem byl zamilovaný a způsobila mi tím nesnesitelné deprese. Pak se semnou rozešla, to bylo pořád v pohodě, jenže pak mi začla psát emaily, kde mi zase všechno vyčítala a tím mě vyprovokovala a hněvám se stále více kvůli antidepresivům, které beru asi. Nebo oprávněně? Jen se uklidním psaním občas, dělám něco nebezpečného? nebo bylo spíše její chování nebezpečné?

 8. Jana Bártová says:

  Prožívám stalking skoro dva roky. Nejen já, ale i mé děti, kterým dotyčný volá i v noci a obtěžuje je slovy, že musí od maminky pryč a on jim pomůže, mně říká, že mi nechá odebrat děti, že už je nidky neuvidím. Kontaktuji různé organizace, byli vyslechnuti svědkové, také moje děti, že si opravdu nic nevymýšlím. Stalkera nic nezastaví. Všichni, kdo se mi snaží pomoci jsou také překvapeni jeho zákeřností a vytrvalostí. Obrátila jsem se na policii, na právníka. I toho on vyhledal a začal mne u něj pomlouvat a to tak, že jsem nyní bez pomoci a on se dál domáhá vstup do mého bytu a nikoho zřejmě nezajímá, co já a děti prožíváme v jeho přítomnsoti. Moje děti se ho oprávněne bojí, když slyší jeho výhrůžky! A on? %rkel mi, že mne zničí, když nebudu dělat to, co on řekne, řekl mi, že mi udělá problémy, z kterých se nevyhrabu, několikrát mi řekl, že mne zabije. Tak čekám….protože nic jiného mi zřejmě nezbývá, nevím, kdo by nám mohl pomoci….a je mi hrozně!

 9. Antonín Hrubý says:

  Tady se píše o potřebnosti potrestání obtěžujících slídilů. Plně s tím souhlasím, ale mám trochu obavy, aby to nebylo zneužíváno údajnými oběťmi. Píšete, že není třeba nic zvláštního dokazovat, ale pak bude stačit, aby si někdo vymyslel, že ho obtěžuji a budu mít problém. Ono obtěžování může mít i své důvody, třeba když budu chtít z někoho dostat peníze, které mi dluží. Otcům by tak mohlo být znemožněno i stýkat se se svými dětmi, pokud jejich bývalá žena bude trvdit, že je pronásledována. Určitě by tedy chtělo něco udělat, ale je třeba to pořádně promyslet.