Bloud

I bez mapy s námi nezabloudíte

By

Recept na sto let života

(novinky.cz) Autorka knih popularizující lékařské objevy Trisha Macnairová ve své nové knize shrnula poznatky týkající se životního stylu, jímž lze podle nejnovějších výzkumů život prodloužit a dosáhnout oněch sta let. Mezi ty, které dlouhověkost ovlivňují nejvýznamněji, patří pravidelné cvičení, život ve spokojeném manželství, mytí rukou a čištění zubů každý den alespoň dvakrát.


Jste rozhodnuti dožít se nejméně sta let? V dnešní době, kdy lékaři už dokáží téměř zázraky, a ve srovnání s minulostí, to není až tak nereálné. Ale ne vše závisí jen na lékařích. Naše životospráva nám může přidat a nebo ubrat několik let života. Už od dětství se nás maminky snažily naučit, jak si mýt ruce a jak správně si čistit zoubky. Mnohým z nás se to příliš nelíbilo a snažili jsme se ošidit, co se dalo. Věřte, že maminky nám tímto mohly prodloužit život dokonce až o šest let. Žijete ve šťastné a spokojené rodině? Může to pro vás znamenat až sedm let navíc. A pokud k tomu ještě třeba rádi cvičíte, jste na nejlepší cestě stát se nesmrtelnými.

Na druhou stranu je možná dobré položit i otázku, zda to skutečně chceme. Opravdu stojíte o to, abyste se dožili devadesátky nebo dokonce stovky? Nebojíte se, že budete jen na obtíž svým dětem a vnoučatům, nebo (v tom horším případě) dokonce cizím lidem? Je sice krásné, že medicína dnes již dokáže téměř zázraky a průměrný věk dožití stoupá, ale má to smysl žít, když jste potom závislí na pomoci druhých, protože sami už si dojít na nákup nedokážete a možná, že si nedojdete ani na záchod? Jsou lidé, kteří jsou v devadesáti čiperní jako jiní šedesátníci. Takových lidí je ale minimum a jako realistický pesimista nevěřím, že se to poštěstí právě mně. Myslím si, že k důstojnému životu patří i důstojné stáří a důstojná smrt. Jenže, psát si můžu co chci, ale jak se mnou život zatočí, to stejně neovlivním. Tak si asi budu zuby v klidu čistit dál, dokud je ještě mám.

To, jak si životosprávou můžete prodloužit život, se dočtete na www.novinky.cz.