Bloud

I bez mapy s námi nezabloudíte

By

Recept na dlouhověkost? – Pijte alkohol

Alkohol je metla lidstva! (… ale zametat se musí). Alkohol je zabiják! (Kdo pil umřel, kdo nepil, umřel taky …). Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství.

Všichni známe tyto a mnohé další bonmoty přesto, že všem je nám od malička vštěpováno, že alkohol je zdraví škodlivý a že pít se prostě nemá. Na druhou stranu naprostá většina naší populace alkohol běžně pije. Jak je to tedy s tou zdravotní závadností alkoholu?


Je zcela bez diskuze, že kdo pije moc, tak si škodí a špatně skončí. Dosavadní výzkumy už ale prokázaly, že např. pití červeného vína je zdraví prospěšné a prospívá kardiovaskulárnímu systému. Skupina vědců z Texaské univerzity v Austinu ale v srpnu 2010 publikovala v časopise Alcoholism: Clinical and Experimental Research studii, jejíž závěry nasvědčují tomu, že i pití piva a tvrdého alkoholu může člověku prospět. Lékaři prováděli dlouhodobý výzkum na lidech 1824 lidech ve věku 55 -65 let. Zjistili přitom, že úmrtnost abstinentů byla vyšší, než úmrtnost umírněných konzumentů alkoholu, ale dokonce vyšší než úmrtnost silných pijáků. Pro tuto skutečnost hledali vysvětlení a mj. našli tato dvě. Především pití alkoholu je u většiny konzumentů spojeno s určitou relaxací a relaxace rozhodně je něco, co tělu prospívá. A druhý důvod – pití alkoholu je u většiny lidí spojováno s mezilidskými kontakty (u piva se přeci tak nádherně tlachá a sklenička vína chutná mnohem více s dobrými přáteli). A dobré mezilidské vztahy (jimž alkohol napomáhá), jsou dobré pro duši. A protože známá poučka V zdravém těle zdravý duch platí i obráceně, prospívá pití vlastně i vašemu tělu, kterému se proto nechce tak rychle umřít.