Bloud

I bez mapy s námi nezabloudíte

Proč děti říkají jako první „máma” a „táta”?

mimino(idnes.cz) Prvním slovem, které děti nejčastěji vyřknou, je k neskonalému nadšení rodičů buď "máma", nebo "táta." Jenže nová studie odhaluje, že to bohužel nemá co dělat s dětskými city, ale s tím, jak funguje mozek mimina.


Jak pyšní jsme byli, když naše ratolest začala říkat jako první máma a táta. Celému okolí jsme se chlubili, jak nás naše děti milují a jako první nás dokážou oslovit. Zdá se ale, že nyní pýchu následuje pád. Vědecky se totiž zjistilo, že s láskou k nám rodičům, to nemá nic společného.

Osobně se domnívám, že celá tato záležitost nemá nic společného s láskou k rodičům ani s vědecky zjištěnou aktivitou dětského mozku. Každý, kdo někdy přišel do styku s batoletem potvrdí, že ihned po narození se všechny babičky, tetičky, švagrové a další ženské příbuzné a kamarádky rozplývají nad miminkem, které je zcela určitě „celý tatínek“. Je to naprosto pochopitelné, protože už staří latiníci věděli, že mater semper certa, pater incertus, tedy po našem, že matka je vždy jistá, otec nejistý. Novopečeného tatínka je tedy třeba všemožně ujišťovat, že to je právě on, kdo toto krásné miminko zplodil. No a ve stejném duchu pak pokračuje i maminka, která má největší podíl na tom, že se dítě naučí mluvit. A výsledkem pak je, že prvním slovem není ani máma, ani bába, ale táta. A v rodině je klid.Tak to vidím já.

A co si tedy myslí vědci? To se dozvíte na stránkách zdraví.idnes.cz.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>