Bloud

I bez mapy s námi nezabloudíte

By

Práce polepšuje

Ne, nechci nijak parafrázovat známý německý nápis z terezínského nacistického tábora. K tomuto zamyšlení mne přivedl dnešní článek na serveru novinky.cz. Jedna německá důchodkyně totiž již nemohla déle vydržet množství aut parkujících pod jejími okny, a proto celou situaci vyřešila propícháním pneumatik nevítaných aut. Byla za to samozřejmě po zásluze postižena – dostala pokutu. 


Na její zaplacení však paní nemá peníze, a proto se nabídla, že všem postiženým uplete na zimu svetry. Německá prokuratura kupodivu proti tomu nic nenamítala a pokud paní skutečně slib dodrží, bude celou záležitost považovat za vyřízenou. 

To mi asociovalo některé scény z amerických filmů z vězeňského prostředí. Skupina vězňů pod dohledem vězeňských dozorců na koních, majících pušky v rukou, opravuje silnici. Pokud některý z vězňů práci odmítá, je k tomu donucen přiměřeným násilím. Od doby, kdy byly tyto filmy natočeny se určitě situace změnila i v americkém vězeňství. Neměli bychom si z nich ale vzít alespoň částečný příklad? 

Pobyt jednoho vězně v české věznici přijde daňové poplatníky na několik stokorun denně. Při celkovém počtu vězňů (ČR patří k zemím s největším počtem vězňů na sto tisíc obyvatel) to jsou miliardy ročně. Podle zákona sice jsou povinni náklady výkonu trestu zaplatit, z velké části z nich to však nikdy nikdo nedostane. Je sice pravda, že značná část vězňů má o práci ve výkonu trestu odnětí svobody zájem, ať už proto, že si vydělají nějaké peníze nebo proto, že jim rychleji uteče čas. Těmto vězňům se také z pracovní odměny strhávají peníze na úhradu jejich pobytu ve vězení. Pořád ale ještě zůstává velká část vězňů, kteří pracovat nechtějí a nikdo je k tomu nemůže nijak nutit. A jsou to právě oni, kteří za pobyt ve vězení zůstanou dlužni. Je to neférové vůči spoluvězňům, kteří pracují a dávají tak státu možnost strhnout si patřičný poplatek, ale hlavně je to nefér vůči všem dalším občanům, platícím daně. Neměl by proto stát mít možnost vězně donutit pracovat aspoň do té míry, která by umožnila zaplatit jejich pobyt ve vězení? Pomohlo by to nejen státní kase, ale možná by to mohlo mít vliv i na neutuchající kriminalitu, protože při práci člověk přeci jen přijde na jiné myšlenky a nemá tak čas přemýšlet o tom, co provede, až ho z basy pustí. Když může plést německá důchodkyně, proč by nějakou práci nemohli dělat i čeští odsouzení?