Bloud

I bez mapy s námi nezabloudíte

By

Pomůže vám vzdělání lépe sehnat práci?

(novinky.cz) Tato diskuse se vede neustále – je lepší zvyšovat si vzdělání a teoretickou kvalifikaci, nebo jít raději co nejdříve pracovat a získat tak v co nejnižším věku roky praxe, která je v kariérním postupu často klíčovou položkou životopisu? Vzdělání, nebo praxe? Kvalifikace a titul, nebo praktické zkušenosti?


Ač sám jsem vysokoškolák, domnívám se, že stálé volání po vyšším počtu absolventů vysokých škol je příliš krátkozraké. Je možné, že opravdu u nás ve srovnání se západními zeměmi máme menší procento vysokoškoláků v populaci. Je ale také pro všechny absolventy vysokých škol dostatek kvalifikované a přiměřeně ohodnocené práce? Spousta vysokoškoláků sice získá diplom, ale ve svém oboru dál již nepracuje. Asi nejmarkantnějším příkladem tohoto stavu jsou učitelé. Pedagogické fakulty jsou plné studentů, kteří vědí, že stejně nikdy nebudou chtít učit. Vysoké školství by se určitě mělo podporovat, ale rozhodně ne jako jediné.

Poslední dobou se totiž dost zapomíná na školství učňovské. Zkuste si dneska sehnat zručného instalatéra, truhláře nebo zámečníka. Zjistíte, že buď budete muset dlouho čekat, než na vás přijde řada, nebo se budete muset spokojit s příštipkáři se socialistickým myšlením („Tak jsem tady paninko na ten vodovod. A pivínko by nebylo?“). Šikovný řemeslník je dneska k nezaplacení a taky si proto často vydělá více než vysokoškolák. Takže, pokud máte aspoň trochu zručné syny, netlačte je zbytečně na gymnázia či jiné školy jen kvůli maturitě, výuční list pro ně bude mít mnohem větší cenu. 

O tom, co zjistili odborníci, se dočtete na serveru novinky.cz

One Response to Pomůže vám vzdělání lépe sehnat práci?

  1. Katka says:

    U nás bohužel z velké části nabídka VŠ oborů nereflektuje poptávku po kvalifikovaných odbornících na trhu, a zapojení studentů formou praxe do konkrétních projektů ve firmách v oboru je dobré snad jen na několika oborech. Vysoká škola ulehčí hledání práce, pokud je člověk aktivní, skutečně se něco naučí a využije studium k získání praxe v reálné firmě – klidně jenom pět hodin měsíčně, ale v oboru a na konkrétních úkolech.
    Vysoká škola, kterou člověk přetrpí schovaný v lavici, nebo opisováním u zkoušek, je opravdu ztráta času.