Bloud

I bez mapy s námi nezabloudíte

By

Mít sestru se vyplatí

Možná jste strávili své mládí handrkováním o všechno od panenek až po kluky, ale podle nového výzkumu, mít sestru prospívá vašemu  duševnímu zdraví . Nová studie z Brigham Young University ukazuje, že pozitivní sourozenecké vztahy – zejména sesterské – mají trvalý pozitivní vliv na duševní zdraví a mohou dokonce pomoci zabránit depresím. Úzké sourozenecké vazby podporují  vlastnosti jako je laskavost a velkorysost a vytvářejí předpoklady pro pozitivní budoucnost. Podle výsledků navíc zřejmě toto pravidlo platí, bez ohledu na věkový rozdíl mezi sourozenci.


Výzkum byl prováděn v Seattlu v rodinách, které měly dvě nebo více dětí, s alespoň jedním dítětem ve věku mezi 10 a 14 let. Vědci zjistili, že mít sestru je  mnohem výhodnější, než  bratra, protože sestry brání svým sourozencům trpět  pocitem osamělosti, nemilovanosti, provinilosti, sebelítosti a strachu. Podle výzkumníků je tento vliv žen vyšší než vliv mužů, protože dívky mají tendenci přijmout roli pečovatele a více komunikovat otevřeně, a proto, že vztahy mezi sestrami mají tendenci být více vzájemné.

Studie také ukázala, že působení rodičů na děti má mnohem menší intenzitu než vzájemné působení mezi sourozenci, a že sourozenci mají dvakrát tolik energie k posílení pozitivního chování, než rodiče. Bohužel to znamená, že nepřátelské sourozenectví může podpořit negativní chování, a sourozenci, kteří mezi sebou bojují, s větší pravděpodobností budou agresivní i v  jiných vztazích. A co vy a vaši sourozenci, sedí na vás výsledky amerického průzkumu?