Bloud

I bez mapy s námi nezabloudíte

Facebook je pro méněcenné narcisty

Internet hýbe světem a kdo nemá svůj profil na Facebook, ten jako by neexistoval. Facebook je celosvětový fenomén a propadli mu lidé bez ohledu na pohlaví, rasu, vzdělání či sociální postavení. Není proto divu, že tato sociální síť se stává předmětem výzkumů sociologů a psychologů. Jeden takový výzkum nedávno provedla i Soraya Mehdizadehová z York University v Torontu v Kanadě. Výsledek jejího výzkumu se dá shrnout stručně – Facebook nejvíce využívají osoby trpící komplexem méněcennosti a narcisté.


 

Mehdizadehová provedla výzkum zvyků a osobnostních vlastností ve skupině lidí ve věku 18 – 25 let. Všichni aktivně používali Facebook. Na základě získaných poznatků dospěla k závěru, že k nejintenzivnějším uživatelům patří lidé s komplexem méněcennosti a lide s narcistními sklony. Jsou to přesně ti uživatelé internetu, kteří každých 5 minut kontrolují svůj státu na Facebooku a pečlivě vybírají zveřejňované fotografie. Muži podle tohoto výzkumu kladou větší důraz na textov informace o sobě, ženy naopak pečlivě vybírají a zveřejňují své fotografie. Pokud vás to zajímá podrobněji, sežeňte si časopis Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking, který studii zveřejnil.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>