Bloud

I bez mapy s námi nezabloudíte

By

Chrání zákon zloděje?

Občas se na internetu objeví zpráva, že zoufalý majitel obchodu vyřešil opakované krádeže ve svém podniku zveřejněním jmen či fotografií zlodějů. Tak se stalo i nedávno a záležitost se opět dostala ve zpravodajství na veřejnost s tím, že majitel obchodu má díky tomu problém se zákonem (viz tento článek)

Ano, nešťastný obchodník skutečně porušuje zákon na ochranu osobních údajů. Tento zákon je z obecného hlediska bezpochyby dobrým pomocníkem v boji proti různým fikaným společnostem, které se snaží dovědět se toho o nás co nejvíce, aby se mohly zaměřit na naše peněženky otravným spamem spočívajícím v těch zaručeně nejvýhodnějších nabídkách, které se nám hrnou do poštovních schránek a mobilních telefonů, zahlcují naši elektronickou poštu, a s nimiž nás telefonní operátorky zvedají od rozjedené večeře. Není ale tento zákon na druhou stranu zneužíván i ke krytí nezákonností?Zákon na ochranu osobních údajů má tedy chránit před zneužitím citlivých osobních dat. Je ale zneužitím zveřejnění záznamu trestného činu nebo přestupku? Samozřejmě, platí, že dokud člověk nebyl pravomocně uznán vinným rozhodnutím soudu nebo přestupkového orgánu, hledí se na něj jako na nevinného. Presumpce neviny patří mezi základní principy právního státu. Platí to ale pro všechny? Obchodník, který si vyvěsí fotografii zloděje s tím, že ho už v krámě nechce vidět, má problém se zákonem. Když ale večer v televizním zpravodajství je odvysílána reportáž o tom, že byl policisty dopaden zloděj, jde presumpce neviny stranou. Jen málokdy je o daném člověku hovořeno jako o podezřelém z krádeže, ve většině případů je označován prostě slovem zloděj a jeho tvář může ve zprávách vidět celý národ. Je tedy v pořádku, že obchodník na malém městě nemůže udělat to, co zpravodajská stanice?

Policisté naštěstí danou záležitost neřeší s tím, že se nejedná o přestupek ani trestný čin a věc by měla být řešena občanskoprávní žalobou. Být tím obchodníkem, asi bych tam ty fotografie nechal a počkal si, až mě lidé na fotografiích zobrazení zažalují. Oni totiž potom budou muset u soudu prokazovat, jaká jim vznikla újma. A pokud skutečně kradli a obchodník to má natočené, tak jsem zvědavý, co budou prokazovat.

 

One Response to Chrání zákon zloděje?

  1. Ládin says:

    Pověsit za koule do průvanu

Napsat komentář