Bloud

I bez mapy s námi nezabloudíte

By

Hrad Valdštejn

Valdštejn je údajně nejstarším kamenným hradem Českého ráje. Co je jisté, je to, že se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších míst Turnovska a Českého ráje vůbec.

Ačkoliv hrad nese jméno podle Albrechta z Valdštejna, byl vybudován mnohem dříve, než jej tento evropský vojevůdce získal. Hrad byl postaven již v letech 1260 až 1280 na pískovcových skalách Janem z Hruštice, nějakou dobu byl majetkem rodu Vartenberků, vlastnil jej i husitský hejtman Jan Čapek ze Sán a do majetku Valdštejnů se dostal až konfiskací po Bílé hoře. V současné době je hrad v majetku města Turnov, kromě turistů je oblíben i mezi snoubenci, kteří si jej často volí za místo své svatby. Do hradu se vstupuje přes kamenný most, lemovaný barokními sochami českých patronů. Součástí hradu je i kostel Sv. Jana Nepomuckého a kaplička Sv. Jana Křtitele. Kromě románské expozice si mohou návštěvníci prohlédnout např. hladomornu nebo tajemná sklepení. Z areálu hradu je i pěkná vyhlídka do kraje, které vévodí hora Kozákov. Více informací včetně fotografií najdete přímo na hradních webových stránkách.

Před vstupem do hradu je stylové občerstvení, které je celoročně využíváno tisícovkami turistů, kteří  sem míří z různých stran, neboť se zde stýká několik turistických tras. Můžete se odtud vydat přes rozhlednu Hlavatice do Turnova, přes Kopicův statek do Kacanov, Na Zámek Hrubá Skála či skalním městem do lázní Sedmihorky. Všemi směry je to pěkná procházka netrvající déle, než hodinu.